Conference Agenda

Tuesday, DECEMBER 4

Check-In and Onsite Registration
Information Center, 3rd floor; 7:30 – 8:30 a.m.

Continental Breakfast Service
Ballroom Foyer; 7:30 – 8:30 a.m.

Welcome & Morning General Session
Ballrooms B,C,D; 8:30 – 10:30 a.m.

  • The presentation of colors is provided by the Puyallup Tribal Color Guard, and the conference is fortunate to have received a special Tribal blessing for its success from the Puyallup Tribe, known in their native language as S’Puyalupubsh, which means “generous and welcoming behavior to all people (friends and strangers) who enter our lands.” These ceremonies are led by Puyallup Tribal Elders Michael Sisson and Clinton McCloud.

  • American & Canadian National Anthems,
    Performed by Sam Samano

  • Welcome Remarks

  • Registered Apprenticeship: A regional perspective:

    • Greg Cashen, Deputy Commissioner, Alaska Department of Labor

    • Shelley Gray, Interim Chief Executive Officer, Industry Training Authority, BC

    • Brad Avakian, Commissioner, Oregon Department of Labor

Keynote Presentation: Ken Coates: International Speaker on Apprenticeship

Networking Break
10:30 – 10:45 a.m.

Breakout Session One
1st, 3rd, 4th floors; 10:45 – 11:45 a.m.

Buffet Lunch
12:00 – 1:30pm

  • Apprentice Panel

Plenary Group Activity (Interactive Session to explore critical topics to Registered Apprenticeship)
1:45 – 3:00 p.m.

Networking Break
3:00 – 3:15 p.m.

Breakout Session Two
1st, 3rd, 4th floors; 3:15 – 4:15 p.m.

Appetizer Reception
Ballrooms B,C,D; 4:30 – 6:00 p.m.

WEDNESDAY, DECEMBER 5

Information Center Open
3rd floor;  7:30 a.m.

Buffet Breakfast
Ballroom B,C,D; 7:30 a.m.

General Session
Ballrooms B,C,D; 8:30 – 10:00 a.m.

  • Welcoming Remarks:

    • Chris Reykdal, Superintendent, Office of Superintendent of Instruction

    • Jose Velazquez, Deputy Administrator for Operations and Regional Management, Office of Apprenticeship

Networking Break
10:15 – 10:30 a.m.

Breakout Session Three
1st, 3rd, 4th Floors; 10:30 – 11:30 a.m.

Breakout Session Four
1st, 3rd, 4th Floors; 11:45 a.m. – 12:45 p.m.

Buffet Lunch
12:45 – 2:00 p.m.

  • Excellence in Apprenticeship Awards

Conference Closing Keynote Speaker
2:00 p.m.

Dr. Rita Cameron Wedding, International Expert on implicit bias, equity and inclusion

3:00 Closing Address: Global Perspective of Apprenticeship:

  • Suzi LeVine, Commissioner, Washington State Employment Security

  • Eric LeVine, CEO, CellarTracker, LLC

3:30 Conference Adjourns